Navy SEAL

Z mora (SEA), zo vzduchu (AIR), zo súše (LAND)

Jednotky amerického námorníctva US Navy SEAL sú asi najobávanejšie a najrešpektovanienjšie komando armády USA, ak nie na celom svete. Je to najelitnejšia a vysoko trénovaná sila na zemeguli, rovnako aj najuniverzálnejšia. Sformovaná bola v roku 1962 prezidentom J. F. Kennedym ako námorná kópia „Zelených baretov“ armády USA.

Jednotky SEAL majú obdivuhodnú a značnú históriu úspechov a stali sa legendárne v jej hrdinských činoch ako v službe, tak mimo služby. Tieto jednotky bojovali v každom vojnovom pekle moderných vojen a vyšli s mnohými víťazstvami, nejakými modrinami ale obrovskou históriou dosiahnutých úspechov.

Väčšina misií SEAL je tajná, nereportovaná, pred verejnosťou neznáma a vďaka určeniu, odhodlaniu a výcviku obrovsky úspešná. SEAL sú cvičené zasahovať v malých jednotkách – jeden, dvaj muži až po silu čaty v počte 16. Najlepšie však fungujú v sile 8 mužov a menej. Drvivá väčšina misií je utajená v prírode – naplánované do nesmiernych detailov a vykonávané s precíznosťou a rýchlosťou. Počas mierových časov sa jednotky SEAL koncentrujú na tvrdý tréning ako počas vojny. Veria totiž v heslo: „Tažko na cvičisku, ľahko na bojisku“, alebo ich vlastnými slovami „The more you sweat in peacetime, the less you bleed in war“ (Čím viac vypotíš v mieri, tým menej krvácaš v boji).